Blog

BİYOFİLİK TASARIMLA DAHA İYİYİZ

YAŞASIN BİYOFİLİK TASARIM!

“Mutluluğun ilk şartlarından biri, insan ve doğa arasındaki ilişkinin bozulmamasıdır” der ünlü yazar Tolstoy. Modern yaşamda artan şehirleşme ile doğadan giderek uzaklaşan günümüz insanı, bu ilk şartı maalesef kaçırdı. Doğa ile ilişkisini düzeltebilmek için yeni kavramlar üretmeye, yeni yollar aramaya çalışıyor.

Biyofili de bu terimlerden biri. Yunanca’dan gelen biophilia kelimesi, bio (hayat) ile philia (düşkünlük, kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Hayat sevgisi ya da hayatı oluşturan sistemlerin sevgisi olarak tanımlanabilecek olan biyofili, insanların doğal dünya ile yüz binlerce yıllık geçmişe dayanan genetik bağlantısını hatırlatmaya çalışıyor.

Biyofilik tasarım nelere kadir?

Yapılan araştırmalara göre iş yerinde doğal hayatı ön plana çıkaran mimari ve iç mimari uygulamaları ile verimlilik yüzde 8 oranında, iyi hissetme oranı yüzde 13 oranında, yaratıcılık ve işe gitme oranı da gözle görülür bir şekilde artıyor. Biyofilik tasarımlar, eğitim ve sağlık alanlarında daha da olumlu sonuçlar ortaya koyuyor. Öğrencilerin öğrenme oranları yüzde 25 oranında artarken, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi durumlarda yüksek iyileşmeler görülüyor, derse devamlılıklar artıyor. Biyofilik tasarıma kurallarına göre tasarlanan sağlık yapılarında ameliyat sonrasında hastaların bakım ihtiyaçları yüzde 8,5, ağrı kesici ihtiyaçları yüzde 22 oranında azalıyor. Bol gün ışığına maruz prematüre bebeklerin de daha hızlı büyüyüp, iyileştikleri gözlemleniyor.

Doğa ile iyiyiz

İnsanoğlunun doğa ile iç içe ve doğanın döngüsüne paralel olan hayatı, şu anda bambaşka boyutta yaşanıyor. Hal böyle olunca bizlere iyi geleni hatırlamak ve hatırlatmak da, organizasyonel olarak buna çalışmak da gerekli gözüküyor. Gelişmekte olan ülkelerde kentlere göçlerin artışı, gelişmiş ülkelerde kentsel alanların sürekli büyümesi biyofilik tasarımın önem arttırıyor.

Biyofilik tasarım, yaşamak için doğal ortamlar yaratarak doğa ile bağlantı kurmanın yenilikçi bir yolu. Araştırmaların sonuçlarına bakmadan da bizler, doğaya yakın oldukça daha iyi olduğumuzu zaten biliyoruz. Stresli durumlarda açık havada yürüyüşe çıkmak, temiz havayı derin derin solumak, denize girmek, gün ışığını hissetmek, evlerimizde, ofislerimizde bitki yetiştirmek bize iyi geliyor. Yani hayatlarımızda ne kadar çok doğa olursa hepimiz daha iyiyiz.

O halde “Yaşasın biyofilik tasarım!” diyoruz.

DÉCORS

DES PRODUITS

ETİKETLER

AHŞAP

ATIK

COVİD 19

DOKULA

ENDÜSTRİYEL

ENDÜSTRİYEL TASARIM

GERİ DÖNÜŞÜM

HİJYEN

ISIL ENERJİ

KARANTİNA

KARBON AYAKİZİ

MASKE

MEKAN VE ÜRÜN TASARIMI

MESAFE

MOBİLYA TASARIM

ORMAN

ORMAN BAKIM

ORMAN VARLIĞI

ORMAN ÜRÜNLERİ

RENKLER

STARWOOD

TASARIM

ÇEVRE

İNEGÖL

SIFIR ATIK

Laisser un commentaire

Votre adresse e-mail ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *