Blog

Mutluluğun Sırrı Hygge

Soğuk ve karanlık bir ülkeden dünyaya yayılan sıcacık bir felsefe Hygee. Danimarkalıların mutluluk sırrı olan Hygge’nin dilimizde tam karşılığı olmasa da, Hygge kavramını küçük şeylerden mutlu olma sanatı, hayata küçük şeyler ile anlam katabilme becerisi, ruhun sıcacık hissedebilmesi gibi tanımlayabiliriz.

Hygge felsefesine göre önemli olan huzurlu bir ortam yaratabilmek ve bu samimiyeti, sıcaklığı koruyabilmek. Bunu yapabilmek için de kaliteli, sade bir yaşamdan yana olmak gerekiyor. Yaşam alanlarımızı, giyim stilimizi, dostluklarımızı bunun üzerinden kurgulayarak Hygge felsefesini hayat mottomuz haline getirebiliriz.

Tüm dünya olarak pandemi döneminde yaşadığımız karantina günlerinde Hygge daha çok konuşulan, konuşulmasa bile daha çok yaşanılan bir şeye dönüştü. O günlerde küçük hobilerin, basit zevklerin ne kadar önemli olduğunun farkına vardık, kafa dağıtmanın yollarını aradık ve önce yaşadığımız alanlardan başladık işe. Evlerimizi vakit geçirmekten daha çok keyif alabileceğimiz bir hale getirdik. Yani neredeyse hepimiz bir Hygge temsilcisi olduk. 

Hygge Manifestosu

Ruhlarımıza iyi gelen bu farkındalıkla, Hygee felsefesinde biraz daha derinleşmek istersek, işin manifestonuna göz atmak gerek.

Hygee’nin 10 maddelik bir manifestosu var:

  1. Ortam: Yapay ışığı azaltın, mumları yakın.
  2. Anda kalmak: Şimdide kalın, bulunduğunuz yerin farkında olun, teknolojik aletlerden uzaklaşın.
  3. Küçük keyifler: Damak tadınıza uygun atıştırmalıklar ve içecekler hazırlayın. Kurabiyeler, çikolatalar, kahve ve çaylar… Tatlı kaçamaklar serbest.
  4. Eşitlik: Oluşturulan ortamlarda herkes işin bir ucundan tutsun. Sofralar dostlarla birlikte hazırlansın. Biz, benden üstün.
  5. Şükran: Sahip olduklarınıza şükür edin.
  6. Uyum: Gereksiz rekabetten uzak durun, akışta kalın.
  7. Rahatlık: Bol, yumuşak kıyafetler, rahat koltuklar, battaniyeler sizi rahat ettiren eşyalar kullanın.
  8. Ateşkes: Hem içinizde hem de çevrenizdekilerle barışı sağlayın.
  9. Birliktelik: Sevdiklerinizle, sevdiğiniz ortamlarda mutlu anılar biriktirin.
  10. Güvende Kalmak: Güvende hissettiğiniz yerde olun ve orasını koruyun.

Hygge tarzı dekorasyon

Yaşam alanlarınızı küçük mutluluklar peşinde olmayı hedefleyen Hygge tarzı ile dekore etmek isterseniz küçük ipuçlarımızı da sıralayalım: Sizi saran ve sıcaklığı artıran tekstillere odalarınızda daha fazla yer açın. Yumuşacık battaniyeler, peluşlar, kalın örgüler, minderler, mumlar ve kilimler basit mutluluk formülünün anahtarı olabilir.

Nude, pastel tonlar, ham ahşap yüzeyler de bu dekorasyonun olmazsa olmazları. Yeşil bitkiler ve toprak ortamdaki enerjiyi dengeler. Ayrıca kalıcı hobi köşelerinizi de oluşturabiliriniz. Örgü, nakış sepetleri, mandala kitapları ve kalemlerinin durduğu kutular bu dekorasyon tarzını destekleyen unsurlar.

Samimiyet ve mutluluk sanatı olan Hygge anlarını çoğaltmak aslında hepimizin amacı. Bu amaçtan sapmadan, olan bitenin daha çok farkında olarak hayatla bağ kurabildiğimiz günlerin çoğalması dileğiyle…

DECORS

PRODUCTS

ETİKETLER

AHŞAP

ATIK

COVİD 19

DOKULA

ENDÜSTRİYEL

ENDÜSTRİYEL TASARIM

GERİ DÖNÜŞÜM

HİJYEN

ISIL ENERJİ

KARANTİNA

KARBON AYAKİZİ

MASKE

MEKAN VE ÜRÜN TASARIMI

MESAFE

MOBİLYA TASARIM

ORMAN

ORMAN BAKIM

ORMAN VARLIĞI

ORMAN ÜRÜNLERİ

RENKLER

STARWOOD

TASARIM

ÇEVRE

İNEGÖL

SIFIR ATIK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *