I’m Design

TASARIM HER DİLİ KONUŞUR ÜNLÜ TASARIMCILAR I’M DESİGN TASARIM ETKİNLİĞİNDE TASARIM ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞTU.
İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) tarafından Starwood Orman Ürünleri ana sponsorluğunda bu yıl dördüncüsü düzenlenen I’m Design tasarım etkinliği 26 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında gerçekleşti. ‘Tasarım her dili konuşur’ sloganı ile yola çıkan etkinlik, atölye ve seminerlerin yer aldığı iki bölümde gerçekleşti.
Yürütücülüğünü Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğretim elemanlarının üstlendiği atölye çalışmasına 16 üniversiteden 50 tasarım öğrencisi katıldı. Çalışmanın teması mülteciler için pratik mobilyalar üzerineydi. Savaş ve yerinden edilmenin insanlar üzerindeki etkisini tartışarak başlayan atölye Starwood ’un ev sahipliğinde fabrika binasında gerçekleşti.
Gruplara ayrılan öğrenciler, beş gün boyunca, mülteciliği, yaşamdaki hal ve koşulların nasıl değiştiğini, önceliklerin dönüşümünü ve günümüz jeopolitik sorunlarıyla başa çıkma şekillerimizi mikro ölçekte ele alan işler gerçekleştirdiler.
Atölyenin son gününde ise tasarlanan çalışmalar öğrencilerin de katılımı ile birer prototip olarak üretildi ve bu sayede öğrencilerin tasarladıklarını üretmeleri ve malzeme ile ilişkilenmeleri sağlandı. Seminer alanının fuayesinde sergilenen tasarımlar katılımcılardan yoğun ilgi gördü.
I’m Design’ın 3 Mart’ta gerçekleşen seminer bölümüne ise her biri alanında etkili ulusal ve uluslararası konuşmacılar katıldı.
Konuşmalarda Anni Pitkäjärvi, Hanna Kaarina Heikkilä, Susan Elo Kuzey Avrupa’dan, Emmanuel Ruffo, Pasquale Jr Natuzzi İtalya’dan tasarım rüzgarları estirdiler.
Hicham Lahlou ve Alpay Er dünya tasarım örgütü ve tasarımın yönü hakkında bilgi verdiler. Enric Canet yeni trendler, Alberto Basaglia ve Rianne Koens yerel dinamiklerle tasarım üzerine çalışmalarını paylaştılar.
Esra Çiğdem Kanberoğlu, Atilla Kuzu, Efe Kababulut tasarım ile kazanmak üzerinden ülkemizin tasarım çizgisini mercek altına aldılar.
450 sini üniversitelerden gelen tasarım öğrencilerinin oluşturduğu dinleyiciler gün boyu süren etkinlik ile farklı kültürler üzerinden tasarım üzerine geniş bir açılımı dinleme fırsatı yakaladılar.
Etkinliğin ana sponsoru Starwood Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yıldız da konuşmasında, şirketlerin bu tür etkinliklere sponsor olmasının önemine değinerek, “Evrensel tasarım gündeminin ülkemize taşınmasına, mobilya sektörümüzün gelişmesine bir nebze katkımız oluyorsa ne mutlu bize” dedi.
I’m Design, konuşmacı olarak davet edilen tasarımcıların kişisel veya analitik ifadeleriyle biçimlenerek ülkemizin tasarım iklimine yeni bir soluk getirmeye ve sektörde tasarım bilincinin artmasında önemli bir basamak olmaya devam edecek.