2024’ÜN MOBİLYA VE DEKORASYON TRENDLERİ

Bu yıl, mobilya, dekorasyon trendleri ve moda trendlerinin çok paralel olduğuna tanıklık ediyoruz. Hangi alanın hangisinden daha çok etkilendiğinin belirlemek mümkün olmasa da trendsetterların 2024 yılı için belirledikleri trendler, göz alıcı renklerin zaferi, çarpıcı desenlerin geri dönüşü, iyi yaşam ve keyif kavramlarının ihtişamla form bulmasını işaret ediyor.

Devamını oku

MOBİLYANIN TARİHSEL YOLCULUĞU

Sandalyenize oturdunuz, masaya yanaştınız ve çalışmaya başladınız. Akşam oldu kendinizi en sevdiğiniz koltuğunuza attınız, sehpanın üzerindeki çayınızı ara ara alıp yudumlarken günün yorgunluğunu atıyorsunuz. Tüm bunlar olup biterken o sandalye, masa, sehpa ve koltuğun ve daha nice mobilyaların ne zamandır insan hayatında olduğunu hiç düşünüyor musunuz?

Devamını oku

Biyomimikri: Hayatta kalma meselesi

“-Tek bir usta seç: -Doğa”

Ünlü ressam, düşünür Rembrandt 17. yüzyılda bu lafı ederken bugünlere bir selam göndermiş sanki. Bizler adropojen çağ olarak tanımlanan günümüz dünyasında tekrar doğaya yüzümüzü dönmeye çalışıyoruz. Yaşanan depremler, salgınlar, yangınlar, iklim krizi konuyu bir dakika bile ertelemememiz gerektiğini hatırlatıyor. Bizlerin de aklı başına gelmiş olacak ki, yeni tasarım ve yaşam felsefeleri ile unuttuklarımızı hatırlamak için çaba gösteriyoruz. Doğaya hükmeden insandan, doğadan öğrenen insan kavramına yeniden dönmeye çalışıyoruz. Biyomimikriyi  de bu felsefelerden biri olarak daha çok duyuyoruz artık.

Devamını oku

Mutluluğun Sırrı Hygge

Soğuk ve karanlık bir ülkeden dünyaya yayılan sıcacık bir felsefe Hygee. Danimarkalıların mutluluk sırrı olan Hygge’nin dilimizde tam karşılığı olmasa da, Hygge kavramını küçük şeylerden mutlu olma sanatı, hayata küçük şeyler ile anlam katabilme becerisi, ruhun sıcacık hissedebilmesi gibi tanımlayabiliriz.

Devamını oku

BİYOFİLİK TASARIMLA DAHA İYİYİZ

YAŞASIN BİYOFİLİK TASARIM!

“Mutluluğun ilk şartlarından biri, insan ve doğa arasındaki ilişkinin bozulmamasıdır” der ünlü yazar Tolstoy. Modern yaşamda artan şehirleşme ile doğadan giderek uzaklaşan günümüz insanı, bu ilk şartı maalesef kaçırdı. Doğa ile ilişkisini düzeltebilmek için yeni kavramlar üretmeye, yeni yollar aramaya çalışıyor.

Devamını oku

Yaz evleri kapılarını açtı

Kapıları, pencereleri açıldı, dip köşe temizlendi, kış aylarının kasveti süpürüldü, varsa minik tamirat işleri yapıldı ve yaz evleri yaşamaya başladı. Üstelik bu yıllarda yazlık evler daha da kıymetlilerimiz haline geldi. Hafiflemiş bile olsa Covid 19’un alışkanlıklarımızı değiştiren kuralları, sosyalleşme şekillerimizi değiştirdiğinden yazlık evler, tatillerin bir numaralı adresleri.

Devamını oku

Starwood Temiz Hava Sahası

Gün geçtikçe artan teknolojik gelişmeler ve yeni üretim alanları, ekonomik ve sosyolojik açıdan insanlığı farklı boyutlara taşıdı. Tüm bu gelişmeler insanlığa yeni olanaklar sağlarken bir takım çevre sorunlarının da oluşmasına neden oldu. 21 yüzyıl bu nedenle teknolojik gelişmelerin yanı sıra çevre bilincinin de yükseldiği zamanlar oldu. İnsan yaşamında, gün geçtikçe önemi artan ve yaşam standardını yüksek tutan en önemli etkenlerden biri de her an soluduğumuz hava.

Devamını oku