المدونة

2024’ÜN MOBİLYA VE DEKORASYON TRENDLERİ

Bu yıl, mobilya, dekorasyon trendleri ve moda trendlerinin çok paralel olduğuna tanıklık ediyoruz. Hangi alanın hangisinden daha çok etkilendiğinin belirlemek mümkün olmasa da trendsetterların 2024 yılı için belirledikleri trendler, göz alıcı renklerin zaferi, çarpıcı desenlerin geri dönüşü, iyi yaşam ve keyif kavramlarının ihtişamla form bulmasını işaret ediyor.

Son döneme damga vuran diziler, dünyanın geçirdiği değişimler, siyasi çalkalanmalar ve bir dolu şey trendsetterlara ilham oluyor. 2024 yılı için konuşulan kavramlardan biri; sessiz lüks. Succession dizisinin ilham olduğu bu trend, gösterişli lüks parçaların dekorasyonda yer bulmasını işaret ediyor. Yumuşak, dokulu kumaşlar, sıcak, zengin tonlu ahşaplar ile büyük mobilyalarda daha sessiz desenler öne çıkıyor. Sessiz lüks klasik, uzun soluklu parçalara ve zamansız vurgu yapıyor.

70’ler retrosu

Sessiz lüks bir yanda büyüye dursun diğer yanda kahverenginin, latte tonların renk paletlerindeki hakimiyetine inat canlı renkler yükselişe geçiyor. Özellikle kırmızının mekanlara güçlü bir giriş yaptığını görüyoruz. Sadece kırmızı değil, 70’lerden, 80’lerden gelen renkler neşeli bir maksimalizm ile boy gösteriyor. Cesur, enerjik, genç olan bu renk paleti, yaşam alanının sınırlarını yeniden keşfetmeye teşvik ediyor. Trendsetterlar belirsizlik dönemlerinde eskinin insana güven hissi aşılayan yanına dikkat çekerken, vintage tarzda mobilyaların yükselişine işaret ediyor. 70’lerden çıkıp gelen ahşap duvar panelleri kullanıldığı alana sıcaklık katıyor. Kadife dokular, pirinç aydınlatmalar ve retro desenler ise panellerin dekorasyondaki eşlikçilerinden.

Bu yıl el yapımı mobilyalar da yükselişte. Zanaatçıların ürettiği, yerel malzemelerin kullanıldığı parçalar biriciklikleriyle, mekanları zenginleştiriyor ve benzersiz kılıyor.

Sürdürülebilir mobilyalar

Yapay zeka alanındaki gelişmeler yaşamın her alanında bu yıla damga vurmaya devam ederken, akıllı mobilyalar da yükselişte. Akıllı mobilyalar, aydınlatma, ses ve ısı gibi ev sistemlerini kontrol etmek için kullanılabilir hale geldiler. Bununla beraber kullanıcılar, kendi tarzlarını ve ihtiyaçlarını yansıtan mobilyalar istiyor. Akıllı mobilya teknolojisinin gelişmesi ile renk, boyut ve malzeme açısından özelleştirilebilen mobilyaları daha fazla göreceğiz.

İklim değişikliği, dünya kaynaklarının giderek azalması, yaşam maliyetinin giderek yükselmesi önemli bir endişe kaynağı. Bilim insanları bize adroposen nesnelerin ağırlığının dünyadaki tüm canlıların ağırlığını aştığını hatırlatıyor. Yani yeryüzündeki tüm plastik, tuğla, beton ve diğer insan yapımı nesneler, gezegendeki insan, bitki ve hayvanların ağırlığını aştı. Bu durumun mobilya trendlerine de yansıması kaçınılmazdı. Mobilyalarda sürdürülebilir ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanma trendi yükseldi. 2024’te, bambu, mantar, geri dönüştürülmüş plastik ve ahşap gibi sürdürülebilir malzemelerden yapılmış mobilyaları yaşam alanlarında daha fazla görülür oldu.

Trendstterlar artık evlerimizde daha çok vakit geçirdiğimiz gerçeğinden hareketle rahatlık, keyif, neşe dolu mekanlar oluşturmak için kurgular yapıyor. 2024’ün evleri dış dünyanın yorucu temposundan bizi soyutlayan, sürdürülebilirliği baş tacı eden, kendimizi mutlu ve huzurlu hissettiğimiz kozalar olarak bizi sarıyor.

ديكورات

منتجات

ETİKETLER

AHŞAP

ATIK

COVİD 19

DOKULA

ENDÜSTRİYEL

ENDÜSTRİYEL TASARIM

GERİ DÖNÜŞÜM

HİJYEN

ISIL ENERJİ

KARANTİNA

KARBON AYAKİZİ

MASKE

MEKAN VE ÜRÜN TASARIMI

MESAFE

MOBİLYA TASARIM

ORMAN

ORMAN BAKIM

ORMAN VARLIĞI

ORMAN ÜRÜNLERİ

RENKLER

ستاروود

TASARIM

ÇEVRE

İNEGÖL

SIFIR ATIK

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *